Prema UN-ovoj Organizaciji za hranu i poljoprivredu svake godine nastane gotovo 1,3 milijarde tona otpada od hrane. Koliko god taj broj zvučao zastrašujuće, svojoj djeci već u ranoj dobi možemo početi usaditi način očuvanja, učeći ih o otpadu od hrane ... malim koracima.
Evo samo nekoliko aktivnosti na kojima se vaše dijete može baviti dok dobro koristi otpad od hrane i ambalažu od hrane!
Posude u kojima dolazi vaša hrana riznica su za ljubitelje umjetnosti i zanata. Pomozite svom djetetu da nauči više o svrsi gledajući prazna pakiranja s hranom i postavljajući pitanja poput: „Što mislite za što se ovo može koristiti?“. Evo dva načina na koja možete započeti.
Vaša plastična kutija za jaja nije onakva kakva izgleda! Može se na mnogo načina pretvoriti u nešto funkcionalno i korisno. Jedan od ovih načina je paleta boja.
Organski otpad oslobađa plin metan, koji ako nije zakopan u tlu, može povećati efekt stakleničkih plinova. Ako imate dvorište, to je izvrsna prilika da djeci pokažete kako se otpad od voća i povrća može dobro iskoristiti. Kompostiranje je jedan od najzahtjevnijih i ekološki prihvatljivih načina recikliranja vašeg otpadnog hrane.
Zeleni - kosci trave, biljni otpad, ostaci voća, korov i talog kafe i filtri
Ostaci hrane - Ljuske od jaja, vrećice čaja i ljuske oraha
Smeđe - mrtvo lišće, drvna sječka, grančice i pepeo od kamina
Materijal za pakovanje koji se može reciklirati - usitnjene novine, karton i papir.
Kada iscijedite polovice narandže kako biste napravili sok, možete očistiti kore narandže i koristiti ih kao šoljice za žele! Donirajte ostatke hrane obližnjim farmama životinja.