Bacanje hrane je sramota i u mnogim slučajevima nije potrebno. Ostaci mogu poslužiti kao osnova za sljedeći obrok, slabo povrće oživljava u vodi, a skladišteći hranu na pravi način možete duže uživati.
Pospremanje i skladištenje su stoga važan dio kuhanja. MAGGI daje savjete, ideje za kuhanje s ostacima i objašnjava pravila uzbudljivih igara za čišćenje djece.
Meso na dnu, sir na vrhu i jaja u vratima; svaki proizvod ima svoje omiljeno mjesto u vašem frižideru. Uz ispravan raspored možete lako čuvati hranu nekoliko dana ili čak nekoliko sedmica duže.
Topli zrak raste, hladan se spušta. Zbog toga je na dnu hladnjaka nekoliko stepeni hladnije nego na vrhu. U odjeljcima za povrće vrijeme je malo toplije nego u ostatku hladnjaka jer staklena ploča iznad blokira hladnoću. Temperatura je takođe nešto viša na vratima hladnjaka.
Pri slaganja u frižider, držite se slijedećeg rasporeda i duže ćete uživati u svojim proizvodima: - Na vrhu: gotovi proizvodi i sir - Na sredini: mlijeko i mliječni proizvodi poput kreme - na dnu: kvarljiva roba poput meso i riba - ladice za povrće: povrće otporno na hladnoću poput karfiola, brokule, mrkve, rotkve, šparoga, špinata i zelene salate. - Vrata frižidera: puter, jaja, senf i bezalkoholno piće.
Mnogo povrća koje je na polici u prodavnici držimo u frižideru kod kuće. U većini slučajeva to nije pametno. Na primer, paradajz, paprika i krastavci radije ne ostavljajte na hladnoći. Tada će postati mekani i razviti mekane mrlje koje će istruhnuti. Ovo povrće najbolje je čuvati na hladnom i tamnom mjestu, poput podruma. Ovo se odnosi i na krompir, bijeli luk, luk i batat. Južno voće i povrće poput tikvica, patlidžana, ananasa, banana i dinja takođe preferira da budu smješteni malo toplije.
Kod novijih frižidera ne samo da možete regulirati temperaturu, nego i vlažnost. Tako vaše namirnice još duže ostaju dobre. Ovi frižideri također imaju odvojene zone za različite vrste proizvoda.
Pranje posuđa uopće ne mora biti dosadno. Trik je u tome da bude ugodno. Ili uzbudljivo. Postoji puno načina za to.
Pustite omiljene pjesme svoje djece dok perete suđe. Dok se ljuljaju i pjevaju, ti tanjiri i šoljice su tako čisti.
Igre riječi, zagonetke, vidim da vidim ono što vi ne vidite u stalku za posuđe, Ra Ra, na koji tanjir imam na umu? Za vrijeme jela imate vremena za ove i druge igre. A većina djece postaje i pametnija. Isprobajte i ove: - Naizmjence dozivajte riječi da biste stvorili dugu rečenicu. - Pjevajte pjesmu, a ostali neka pogađaju koja je to. - Imenujte predmet i razmislite za šta ga možete koristiti.
3 Razgovor uz pranje suđa
Iskoristite vrijeme koje provodite u kuhinji za razgovore 1 na 1. Ili razgovarajte o nečemu drugačijem nego obično. Na primjer, napišite nekoliko predmeta u bilješke i objesite ih iznad šanka. Posuđe se očisti prije nego što to shvatite.
Ako imate mašinu za pranje suđa, važno je biti kreativan s punjenjem i pražnjenjem. Na primjer, pranjem plastičnog pribora za jelo koji vaša djeca nakon toga mogu sakriti. Sljedećih dana viljuške, kašike i noževe možete susresti na najčudnijim mjestima. Ako ne, začepljenje je pobijedilo i možete objaviti skrovište prije nego što sljedeći put napunite mašinu.
Četkica za pranje sa ušima, spužve s očima i kuhinjske krpe na kojima su imena vaše djece. Mnogo se bolje pere i suši vlastitim materijalima.