Tikva može biti zelene, svijetlozelene i žute boje te se jede sirova ili kuhana. Tikva je spremna za jelo kad dosegne 20 cm. Može narasti puno veća, no tada više neće biti jestiva. Jedna od najvećih prednosti ove namirnice je što može zamijeniti druge sastojke bogate ugljikohidratima i mastima.
Dobrobiti tikve
Pomaže u probavi
Tikva je izvrstan izvor vlakana koji pomažu u probavi. Veliki udio vode u tikvi također ju čini idealnom za sve koji imaju problema s probavom.
Povećava hidrataciju
Tikva se sastoji od oko 95% vode i ima visok sadržaj elektrolita, što ne samo da pomaže u probavi već i povoljno utječe na izgled i zdravlje kože.
Uravnotežuje razinu kolesterola
Visoki udio vlakana te vitamina A i C pomaže u regulaciji razine kolesterola u tijelu.
Dobar je izvor antioksidansa
Antioksidansi su vitamini i minerali koji doprinose zdravlju stanica našeg tijela. Većina antioksidansa u tikvi se nalaze u njezinoj kori, stoga se preporuča konzumacija s korom.
Kako upotrijebiti tikvu?
Pečena tikva
Narežite tikvu na manje komade slične obliku krumpira u pomfritu. U zdjeli pomiješajte bjelanjak, malo mlijeka, šaku naribanog parmezana i šaku krušnih mrvica. Dodajte omiljene začine i u tu smjesu uvaljajte kriške tikve. Nakon 25-30 minuta dobit ćete odličan prilog pun vitamina koji će se zasigurno svidjeti i djeci!
Tjestenina od tikve
Ako želite smanjiti količinu ugljikohidrata u vašoj prehrani, isprobajte tjesteninu od tikve. Koristite ribež za julienne trakice kako biste dobili tanke trake od tikve nalik špagetima. Pržite tikvu na malo maslinovog ulja i češnjaka pet do sedam minuta dok ne postanu al dente. Ovu tjesteninu od tikve poslužite uz vaš omiljeni umak.
Sirova salata od tikve
Pomiješajte u zdjeli tanke kriške tikve, nekoliko listića metvice, kopar, mladi luk i feta sir. Dodajte malo limunovog soka, maslinovog ulja, soli i papra po ukusu. Jednostavna i ukusna salata!