1. Tjestenina je prvi put napravljena u Kini, a ne u Italiji Iznenađujuće, zar ne?
Čak i ako mislite da je tjestenina rođena u prekrasnoj Italiji, ona zapravo dolazi iz Kine ili Grčke. Ipak, u svijetu ljubitelja tjestenine postoji mit prema kojem ih je donio Marco Polo, poznati venecijanski istraživač, po povratku iz Kine u dvanaestom stoljeću. Umjesto toga, s vremenom su u južnoj Italiji otkriveni pribor za tjesteninu, a ova se zemlja može smatrati kraljicom tjestenine zbog tehnika koje je vremenom razvila, jedinstvene kombinacije i ljubavi prema ovom jelu. . Također sa stranica povijesti skupio sam sljedeće podatke: u početku se tjestenina nije jela s crvenim umakom. Ovo je jednostavno objašnjenje: paradajz još nije postojao u Europi, jer su ga donijeli mnogo kasnije iz Meksika. Međutim, za kratko vrijeme, tjestenina s crvenim umakom postala je amblematična kombinacija u Italiji i bilo je samo pitanje vremena kada će špageti bolonjezi osvojiti okusne pupoljke.
2. Koliko vrsta tjestenine postoji na svijetu? 5? 10? 25? Kako je sa 600?
Tačan odgovor: Na svijetu postoji više od 600 vrsta tjestenine. Evo nekih od njih: bukatini, penne, scialatelli, tagliatelle, mafalda, ghocchi, špageti, rigatoni, tortellini, farfalle, pici, ravioli, fusilli. Ne podsećaju li vas ova imena na sjajni italijanski jezik? Zato vam kažemo još jednu tajnu: na italijanskom jeziku nazivi ovih ukusnih jela ponekad su smiješni. Na primjer, špageti znači string, farfalle znači leptiri, orechiette male uši, a repa ravioli.
3. Kako pravilno jedemo tjesteninu? Italijani ne koriste kašiku i viljušku kada jedu špagete. Ovo je američki običaj. U Italiji viljušku jednostavno okrenete na tanjir i uzmete što više tjestenine u nju. Tada uživate u savršenom ukusu.
4. Koliko volimo tjesteninu? Italijan pojede oko 26 kilograma tjestenine godišnje. Ako bismo napravili proračun, to znači da za godinu dana potroši oko 600 miliona kilometara špageta, što je dovoljno da se zemljom obilazi 15.000 puta. Venezuela i Tunis su na drugom i trećem mjestu po potrošnji tjestenine. U isto vrijeme, favoriti Amerikanaca u pogledu tjestenine su špagete, penne i ratana.
5. Sretniji smo ako jedemo tjesteninu Osim ukusnog ukusa, čini nam se da smo sretniji ako jedemo tjesteninu. To je zato što ugljikohidrati u tjestenini pomažu našem tijelu da proizvede serotonin, neurotransmiter odgovoran za sreću.
6. Za različite tjestenine prikladni su različiti umaci. Ne mogu se kombinirati sve tjestenine sa svim umacima. S obzirom na to, dugačke i ravne tjestenine bolje idu uz kremaste umake, dok kratke, cijevaste ili spiralne tjestenine idu uz paradajz sos.
7. Svestranost tjestenine Dio porcije tjestenine možete uživati u bilo kojem proračunu. Zbog svoje svestranosti, u privatnosti vlastitog doma možete pripremiti ukusnu porciju tjestenine, s umakom po vašem izboru. Sastojci u umaku za tjesteninu jednostavni su i praktični.
8. Šta znači "tjestenina"? Riječ "tjestenina" dolazi od latinskog i znači "tijesto", a sve do XVIII stoljeća izrađivale su se ručno. Nakon tog razdoblja izmišljena je bronzana mašina za tjesteninu, koja je pokušavala da imitira pokrete miješanja proizvođača tjestenine.
9. Suha tjestenina pomogla je našim precima da istraže svijet Bilo da govorimo o dugoj karavani koja istražuje pustinju na dugom putu ili putu po vodi, tjestenina je bila dobar izvor kalorija i hranjivih sastojaka za naše pretke, posebno jer su mogli biti prevoženi na duge udaljenosti bez lomljenja.
10. Tjestenina i umak Prvo, umaku treba dodati tjesteninu, a ne umak od tjestenine. Drugo, kada želite ukusnu porciju tjestenine, morate imati na umu da se one nastavljaju kuhati i nakon što ih izvadite iz vode, kada dodate umak. To znači da biste ih trebali izvući iz vode minutu ranije, dok su još uvijek "al dente".
Ako sam vas natjerao da želite porciju tjestenine, MAGGI Idea of the Day okuplja sve sastojke koje već znate. Odlučite se za kuhanje u privatnosti vašeg ljutog penne-a, karbonara špageta, milanskih špageta ili špageta od bolonjeze. Uživajte sa svojim voljenima uz brzu i ukusnu hranu. Prijatno!