Kroz povijest, začinsko bilje koristilo se ne samo kao hrana već i kao lijek. Njihovi su učinci na zdravlje brojni, poput poboljšanja cirkulacije i probave. Njihova snažna aroma potječe od ulja koja se nalaze u listovima ili stabljikama. Iz tog razloga začinsko bilje igra važnu ulogu u aromaterapiji i stvaranju parfema. U kuhinji, začinsko bilje možete koristiti kao svježe ili sušeno. Iako svježe začinsko bilje ima snažniju aromu, uz nekoliko preinaka dobit ćete jednako ukusan recept i ako koristite sušeno bilje. Začinsko je bilje jednostavno uzgojiti kod kuće, čak i ako nemate vrt – možete ga posaditi u reciklirane limenke ili obične vaze.
Sastavili smo popis nekog od najpopularnijeg začinskog bilja:
Peršin
Peršin se često koristi za dekoraciju jela (poput humusa ili juha), ali se može upotrijebiti i u salatama umjesto listova kupusa ili zelene salate. Za pripremu mesa na žaru možete koristiti smjesu maslinovog ulja, limunovog soka, peršina i začina.
Bosiljak
Bosiljak je odličan u salati s rajčicom, mozzarellom i balzamičnim octom, a nezamjenjiv je u pesto umaku i uz tjesteninu.
Kopar
Kopar ima snažan okus te je izvrstan u kombinaciji s jelima od krumpira ili kiselog vrhnja.
Origano
Origano je savršen izbor za ribu i plodove mora te umake na bazi rajčice.
Metvica
Metvica je jedna od najsvestranijih začinskih biljaka jer dobro ide uz slana jela, ali i deserte. Odličan je izbor uz janjetinu. Listiće metvice možete iskoristiti za ukrašavanje slastica ili limunada.
Ružmarin
Ružmarin se najčešće koristi u ukrašavanju pečenog krumpira ili janjetine.